Адаптація до школи - як допомогти першокласнику

Ви ніколи не замислювалися над тим, чому першокласникам не ставлять оцінки?

Перший рік навчання - період адаптації школяра до нового кола спілкування, до нового укладу життя, до збільшення фізичного та емоційного навантаження. Щоб у дитини не сформувався комплекс неповноцінності через низку невдач, протягом першого року навчання старанність першокласників і їх успішність оцінюється виключно у словесній формі без застосування 12-бальної системи.

Звикання до школи - тривалий індивідуальний процес. Згідно зі статистикою, тільки 50% дітей адаптується до нових умов і вимог протягом півроку. Другій половині потрібно більше часу. Від чого залежить тривалість адаптації? Перш за все, від того, чи була дитина психологічно готова до школи, а також від її стану здоров´я та рівня розвитку.

Батькам першокласників слід розуміти, що адаптація до школи - це процес багатоплановий, тобто в ньому задіяно як фізіологічні явища, так і соціально-психологічні. Що стосується фізіологічної адаптації, то медики відзначають, що більшість першокласників хворіє у вересні, деякі діти втрачають вагу в перші 2-3 місяці навчання, деякі скаржаться на втому, головний біль, стають примхливими. Це не дивно, оскільки на 5-6 річних малюків обрушується лавина завдань, що вимагають від них розумового і фізичного напруження. Соціально-психологічна адаптація полягає в освоєнні нового соціального статусу «учень», а також у налагодженні ефективного спілкування з однолітками і вчителем.

Як зрозуміти, що дитина успішно адаптувалася?

1. Процес навчання викликає у першокласника позитивні емоції, він упевнений в собі і не відчуває страх.

2. Новоспечений учень справляється зі шкільною програмою.

3. Дитина проявляє самостійність при виконанні домашніх завдань і звертається за допомогою до мами або тата тільки після того, як самостійно спробувала його виконати.

4. Першокласник задоволений своїми стосунками з однокласниками і вчителем.

Скачати


Як можуть допомогти батьки?

1. Пояснити дитині, що означає «бути школярем» та для чого це потрібно. Розповідати про школу, про існуючі в ній правила, щоб дитина була обізнана і, відповідно, відчувала себе впевнено, не боялася і не сумнівалася у своїх здібностях.

2. Продумати режим дня і суворо його дотримуватися.

3. Навчити першокласника задавати вчителю питання (не боятися і т.д.).

4. Розвивати навички емоційного контролю, вміння підкорятися правилам.

5. Пояснити, що означає «акуратно», «старанно», формувати самооцінку.

6. Розвивати комунікабельні здібності.

7. Підтримувати бажання вчитися.

8. Вислуховувати уважно дитину, радити, як діяти в тій чи іншій ситуації.

9. Активно взаємодіяти з учителем і шкільним психологом.

Скачати


ПСИХОЛОГІЧНА САМОДОПОМОГА НА НАЙБЛИЖЧИЙ ПЕРІОД

1. Вірте, що жах закінчиться. Він завжди закінчується. Найтемніша ніч — перед світанком.

Ви не залежите цілком і повністю від оточуючих подій.

2. Займайтеся щоденними справами, фізичною працею – це допоможе Вам відволіктися.

3. Намагайтесь дотримуватися звичного режиму дня – вчасно лягати спати і прокидатися, займатися повсякденними справами, ходити на роботу/навчання, зустрічатися з друзями, відвідувати різноманітні заходи.

4. Те, що не можете подолати в собі чи у зовнішніх подіях, осмислити і “вкласти в голову” - віддайте Богу, Життю, Справедливості.

Людський розум не може відразу і до кінця збагнути сенс величезних процесів. Це потребує багатьох місяців і років. Намагайтеся не рвати собі серце до кінця. Воно буде потрібне для зцілення любов'ю.

5. Про почуття. Всі почуття — і негативні теж — є природними. Давайте їм “витікати”, проговорюйте, виписуйте в переписках. Вивільняйтесь. Важкий і віддалений наслідок війни — це “замороження почуттів”. Це їх відсутність, яка нас робить замкнутими і не чутливими до почуттів любові і близькості, обміну душевним. Прояв — дитина звертається про неприємну ситуацію, а ми їй - “почекай з цими дрібницями, не до цього” і так дуже часто. Зовнішня криза минає, а відкидання і нехтування — залишаються. Вони ще й від попередніх криз не минули. Ми маємо вчитися і горювати, і оживати, і вірити, і діяти.

6. Бережіть сім'ю і стосунки, не замикаючись один від одного. Зараз саме час менше критикувати, більше цінувати. Зараз те, як діє жінка може бути або дуже цілющою силою, або руйнівною зброєю. Вибір за нами.

7. Допомога дітям. Мудро дозуйте те, що розповідаєте дітям про події, опираючись на їх вік, чутливість. Приховувати не треба, бо це не реально. Прямі сцени насильства — відсівайте. Слідкуйте за своїми думками і коментарями. Діти збирають інформацію не лише з прямих розмов з ними, а й з коментарів, “кинутих мимоволі”. Саме вони сіють страх, який залишається надовго. У що віритимуть Ваші діти, залежить від Вас. Майже в усьому. Про сьогоднішні події — теж. Дуже важливі всі ритуали — сніданку, обіду, вечері, домашніх розмов. Спокійного виконання уроків. Майже як завжди. Це зберігає відчуття, що життя навколо не руйнується. Дітям, які тривожаться більше, прямо проговорюйте - “ти в безпеці”. Часто. Обнімайте і цілуйте значно більше, ніж раніше. І хваліть за будь-які дрібниці. Якомога більше теплих дотиків.

8. Якщо Ви на роботі, то працюйте, як це для Вас можливо відповідно до реальних обставин. Бо хтось все-таки має залишатися на місцях і бути частиною збереження впорядкованості і спокою.

Скачати


Пам'ятка батькам п'ятикласника

У ваших дітей проблемно-переломний період, тому будьте особливо спостережливими, уважними, небайдужими.

У 5-му класі розширився обсяг основних предметів, зросла кількість предметів, тому збільшується час для підготовки уроків.

Забезпечте своїм дітям удале поєднання відпочинку, фізичної праці та роботи над уроками.

Програми включають більше теоретичного матеріалу. Тому слід привчати дітей міцно заучувати окремі правила з математики, української мови, географії тощо.

Уважно стежте за рівнем виразного читання ваших дітей. Хай удома виразно читають усі тексти, що задані з різних предметів.

Стежте за порадами вчителів, записаними у щоденниках і робочих зошитах.

Дбайте про те, щоб дитина навчалась бути охайною в усьому, включаючи бережне ставлення до підручників.

Ніколи не поспішайте з висновками ні про дитину, ні про вчителя - прийдіть у школу, поспілкуйтеся з учителем.

Намагайтесь придбати для сімейної бібліотеки різноманітні словники та довідкову літературу.

Пам'ятайте, що клас, де навчається ваша дитина, - ціле трьох колективів: дітей, батьків, учителів. Чим дружніші, цілеспрямованіші будуть ці колективи, у тим кращій атмосфері буде формуватись ваш хлопчик чи дівчинка. Це залежить від кожного й від вас теж.

Не забувайте: дитину не слід карати за невміння, а терпеливо вчити, підказувати, радити, допомагати, підтримувати.

Керуйтесь у спілкуванні з дитиною правилом: найдієвіший засіб виховання - особистий приклад.

Дбайте про всебічний розвиток своєї дитини.

Умійте ставити себе на місце дитини.

Пам'ятайте: праця, зокрема навчальна, не завдає шкоди вихованню дитини, а бездіяльність - перший ворог.

Скачати


РЕКОМЕНДАЦІЇ УЧНЯМ З ПІДГОТОВКИ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

ПОРАДИ ПСИХОЛОГА

· Активно працювати на уроці: уважно слухати та відповідати на запитання.

· Якщо щось незрозуміло, не соромитися запитувати.

· Уважно й докладно записувати завдання з кожного предмета.

· Учитися користуватися довідниками та словниками, щоб уміти з’ясовувати значення незнайомих слів і висловів.

· Навчитися знаходити необхідну інформацію з допомогою комп’ютера.

· Складний матеріал уроку треба повторити того ж дня, щоб відразу закріпити його та запам’ятати.

· Виконуючи домашнє завдання, слід не лише думати, що треба зробити, а ще й з’ясовувати, з допомогою яких засобів і прийомів цього можна досягти.

· Не соромитися звертатися по допомогу до дорослого й однокласників.

· Перед виконанням домашньої роботи слід переконатися в тому, що в щоденнику записані всі завдання.

· Треба визначити послідовність виконання завдань і час, потрібний для виконання кожного з них.

· На письмовому столі має лежати тільки все необхідне для виконання одного завдання, після чого зі столу прибираються вже використані матеріали та готується навчальне приладдя, необхідне для виконання наступного завдання.

· У процесі підготовки домашнього завдання слід робити перерви.

· Вивчаючи заданий матеріал, треба спочатку його зрозуміти, а вже потім запам’ятовувати.

· Перед виконанням письмової роботи необхідно вивчити всі правила, які можуть стати у нагоді.

· Читаючи підручник, треба ставити собі запитання за текстом.

· Дізнаючись про нові поняття і явища, треба пов’язувати їх за змістом із уже відомими.

· Велике завдання необхідно розділяти на частини й працювати над кожною з них окремо.

· Готуватися до творів і доповідей треба заздалегідь, рівномірно розподіляючи навантаження, а не залишати таку відповідальну роботу на останній день.

· Необхідно вміти користуватися картами й схемами та використовувати їх під час підготовки усних уроків.

· Треба складати план усної відповіді й перевіряти себе за ним.

Скачати


Ігри для тренування уваги

ЦИФРИ ЗА ПОРЯДКОМ

У цю гру дитина може грати наодинці або у парі з партнером. Вона призначена для тренування стійкості уваги.

Для гри використовують таблицю, в якій хаотично розміщені цифри. Дитині слід знаходити і називати числа у порядку зростання, вказуючи на них олівцем чи указкою.

/Files/images/7778.jpg

Коли малюк почне легко орієнтуватися у цих таблицях, складіть ще декілька аналогічних, але з більшою кількістю цифр. У цю гру можна грати з партнером. Запропонуйте дітям дві однакові таблиці і організуйте змагання, хто швидше покаже цифри за порядком.

Гру можна ускладнити у декількох напрямках. По-перше, можна нарисувати таблицю з великою кількістю цифр, наприк­лад, до 35. По-друге, можна дещо змінити завдання — знаходи­ти цифри за порядком спадання. Останнє завдання дуже корис­не для малюка. Проте такі ігри найкраще починати з невеликого діапазону (скажімо, знайти цифри від 5 до 1), і лише після того поступово його збільшувати.

/Files/images/987.jpg

ВІДЗНАЧ ФІГУРКИ

3 допомогою цієї гри можна тренувати здатність пере­водити увагу.

На рисунку зображені кілька рядів, які складаються з 5 видів фігурок, — зірочок, квадратів, трикутників, кругів, ром­бів, хрестиків і прямокутників.

Дитина повинна проглядати кожний рядок послідовно і як­найшвидше відзначати олівцем різними способами дві, а потім і три вказані вами фігурки. Наприклад, круг — крапкою в центрі, квадрат — хрестиком. На виконання завдання відводиться не більше 5 хвилин. Після цього ви перевіряєте, скільки потрібних фігурок було пропущено, скільки було відзначено не тою позначкою, чи були відзначені фігурки, які не слід було відзнача­ти — це все помилки. Підрахуйте загальну кількість прогляну-тих фігурок і кількість помилок.

Як матеріал для гри можна використовувати не лише фігур­ки, але також цифри чи літери, віддруковані на друкарській машинці, чи звичайну колонку тексту з газети, викреслюючи у ній три різні літери протягом 5 хвилин. Якщо мати два однако­вих тексти, то можна навіть влаштувати змагання на швидкість і точність роботи.

/Files/images/тто.jpg

Скачати



Кiлькiсть переглядiв: 868

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Наша адреса:
78064
вул. Центральна, 1а
с. Яківка
Івано-Франківський район
Івано-Франківська область
тел. 4-75-10

Дата останньої зміни 08 Березня 2024

Фотогалерея